Charakterystyka diety lekkostrawnej

Pobierz

Dieta ta powinna oszczędzać przewód pokarmowy (lub jego część) i wpływać na poprawę stanu zdrowia i stanu odżywienia poprzez ułatwienie trawienia i wchłanianie składników odżywczych.Dietę lekkostrawną powinny także stosować osoby zmagające się z nowotworem, ponieważ ułatwi im ona utrzymanie stałej masy ciała, a przy tym pokryje zapotrzebowanie na składniki odżywcze.. Oceniono 5 na 5.Opis diety Dieta lekkostrawna polega na modyfikacji żywienia tak, aby spożywane produkty nie obciążały nadmierne przewodu pokarmowego i szybko ulegały trawieniu.. Wbrew pozorom, dieta lekkostrawna, nie jest aż taka rygorystyczna.. Taki sposób odżywiania stosowany jest w niektórych jednostkach chorobowych (nie tylko przewodu pokarmowego) lub w okresie regeneracji, np. po zabiegu operacyjnym, poważnej infekcji.Ogólne zalecenia diety lekkostrawnej obejmują spożywanie 4-5 niewielkich posiłków dziennie, o regularnych porach oraz ostatniego posiłku nie później niż 2 godziny przed snem.. Nie kupujemy produktów, w których składzie znajdują się konserwanty, barwniki, substancje przeciwzbrylające, wzmacniacze smaku i zapachu, substancje spulchniające, zagęstniki, czy słodziki.Dieta lekkostrawna charakteryzuje się przestrzeganiem jadłospisu, który nie obciąża organizmu i umożliwia szybki proces trawienia.. Dieta lekkostrawna - proporcje makroskładników Dieta ubogoresztkowa wymaga odpowiedniej kompozycji makroskładników żywieniowych..

słowa kluczowe: charakterystyka, diety, lekkostrawnej.

Wynika to z tego, że stosując .Dieta lekkostrawna powinna zawierać odpowiednią podaż energetyczną dostosowaną do potrzeb chorego oraz odpowiednią zawartość składników odżywczych.. Napisał(a) 26 maj 2010 13:16 .Potrawy w diecie lekkostrawnej powinny być gotowane w wodzie, gotowane na parze lub pieczone.. Można wyróżnić kilka modyfikacji diety łatwostrawnej:Podstawą diety lekkostrawnejjest zdrowa żywność, wolna od szkodliwych dodatków i ostrych przypraw.. szczegółowy opis wykonania każdego posiłku wraz ze .Dieta łatwostrawna (potocznie lekkostrawna) jest jedną z modyfikacji diety podstawowej.. Podstawowym zadaniem diety lekkostrawnej jest: ogólna poprawa zdrowia; załagodzenie dolegliwości w układzie pokarmowym;Zostały opracowane przez dietetyka, według zasad diety lekkostrawnej.. Porcje jedzenia nie powinny być zbyt duże.. Dużą rolę odgrywa także proces przygotowywania dań.. Modyfikacją w diecie lekkostrawnej jest dobór odpowiednich technik kulinarnych, które stosuje podczas przygotowania potraw.. Dziś słów kilka na temat tego, czym charakteryzuje się dieta lekkostrawna, a także jaki jadłospis diety lekkostrawnej warto wykorzystać w domu.. Eliminacji ulegają w niej produkty tłuste, smażone, wzdymające, mocno przyprawione..

Dieta lekkostrawna - charakterystyka.

Zaleca się przygotowywanie potraw na parze, gotowanie w wodzie, pieczenie.Dieta lekkostrawna to sposób żywienia stosowany w szpitalach.. Na początku należy wspomnieć, że innym źródłem informacji jest również publikacja Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej na temat diety lekkostrawnej.. Udostępnij Nowy temat Wyślij odpowiedź.. Planując posiłki powinniśmy wykluczyć lub znacznie ograniczyć potrawy tłuste, smażone, pieczone tradycyjnie, wędzone, wzdymające czy ostro przyprawione.Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest wykluczenie produktów tłustych, smażonych, wzdymających i ciężkostrawnych.. To także sposób na zwiększenie ilości spożytych kilokalorii w sytuacji, gdy musimy zapobiec utracie masy ciała, np. w trakcie leczenia onkologicznego.Dieta lekkostrawna (inaczej łatwostrawna), jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie nie obciążać przewodu pokarmowego.. Ważna jest także regularność - dania warto jeść w równych .Najlepszym i najbardziej efektywnym z nich jest dieta lekkostrawna.. Podstawą tej diety jest ograniczenie, a czasem wykluczenie produktów, które dłużej są trawione oraz mogą podrażniać przewód pokarmowy.Dieta lekkostrawna to modyfikacja diety tradycyjnej, która jest zalecana chorym w okresie okołooperacyjnym, osobom starszym oraz zmagającym się z problemami trawiennymi..

Jakie produkty są odpowiednie przy diecie lekkostrawnej?

Jedną z nich jest jadanie regularnych posiłków 4-6 razy dziennie.charakterystyka diety lekkostrawnej temat działu: Szybkie pytania bez logowania.. Otrzymują ją również osoby cierpiące na ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, rekonwalescenci, a także osoby starsze.Dieta lekkostrawna, nazywana także łatwostrawną, to modyfikacja tradycyjnego sposobu żywienia.. Dietę lekkostrawną stosuje się przy dolegliwościach układu pokarmowego: chorobach jamy ustnej i przełyku, zapaleniu żołądka, chorobie wrzodowej, nowotworach przewodu pokarmowego, infekcjach i zatruciach pokarmowych.. Ta dieta charakteryzuje się doborem produktów, potraw i technik kulinarnych łatwo strawnych, co umożliwia uzyskanie łatwo strawnych posiłków.. W planowanej diecie łatwostrawnej: Białko powinno stanowić 15,5% sumy dobowego zapotrzebowania energetycznego (w diecie lekko strawnej z ograniczeniem tłuszczu - 16,5%; w lekko strawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego - 16%)Dieta lekkostrawna jest to modyfikacja diety opartej o zdrowe zasady żywienia, której celem jest zmniejszenie objawów ze strony przewodu pokarmowego, poprawa trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych..

W diecie lekkostrawnej ogranicza się spożycie błonnika pokarmowego, który jest drażniący dla jelit.

Wiele osób może się więc obawiać, że będzie ona niesmaczna i nie będą w stanie się do niej.Dieta lekkostrawna - najważniejsze wskazówki.. Nic bardziej mylnego.. Należy unikać potraw smażonych czy duszonych z obsmażaniem.. Najważniejszym elementem w tej diecie jest limitacja spożycia tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, modyfikacja obróbki termicznej pożywienia oraz limitacja spożycia błonnika do ok. 25 g/dzień.Na diecie lekkostrawnej rezygnujemy z żywności wysoko przetworzonej (wykluczone są dania typu fast-food, dania gotowe, produkty typu instant).. Ilość wyświetleń tematu: 1649.. Jego najważniejszymi źródłami są warzywa, owoce i razowe produkty zbożowe.Dieta lekkostrawna dla dziecka powinna być bogata w wartościowe tłuszcze, wysokojakościowe białko i zrównoważoną ilość włókna pokarmowego.. Jak sama nazwa wskazuje dieta lekkostrawna oparta jest o potrawy dobrze przez nas trawione.. Najważniejsza jest eliminacja produktów, które mogą być zbyt tłuste, wzdymające i trudne do strawienia dla organizmu.. Dodatkowo opis, który jest zamieszczony do zapoznania się przed rozpoczęciem diety jest genialny, polecam!. Produkty pełnoziarniste ze względu na dużą ilość błonnika będą wydłużać proces trawienia oraz drażnić przewód pokarmowy.. Nie wolno zapominać o wysokiej podaży wody - w stanach chorobowych należy pić więcej, gdyż organizm szybciej się odwadnia.. Warzywa są nieodzownym elementem zdrowego żywienia.Charakterystyka diety lekkostrawnej Dieta lekkostrawna charakteryzuje się odciążaniem przewodu pokarmowego lub jego części, tak aby wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i odżywienia poprzez usprawnienie trawienia i wchłaniania składników odżywczych wraz z dietą.Optimum na diecie lekkostrawnej to nasz CPM (całkowita przemiana materii), czyli ilość kalorii spożywanych powinna równać się tej wydatkowanej.. Bardzo ważne jest czytanie etykiet.. Zaleca się, by posiłki w diecie lekkostrawnej przyrządzane były poprzez gotowanie w wodzie lub na parze, czy też pieczenie w piekarniku.. Dieta lekkostrawna - produktyPodstawą diety lekkostrawnejjest zdrowa żywność, wolna od szkodliwych dodatków i ostrych przypraw.. Obliczenie CPM będzie dobrym rozwiązaniem.. Jest szereg produktów, które są dozwolone na tej diecie.Dieta lekkostrawna oparta jest na oczyszczonych produktach zbożowych, takich jak jasne pieczywo, bułki pszenne, drobne kasze, biały makaron, ryż.. Te efekty są możliwe do osiągnięcia poprzez trzymanie się kilku najważniejszych zasad..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt