Opisz przebieg ii wojny punickiej

Pobierz

Cele lekcji a.. I to tłumaczy wypowiedzenie III wojny punickiej, mającej na celu całkowite zniszczenie Kartaginy.II wojna punicka (218 - 201 p n e) Była to bardzo dramatyczne wojna i tylko dzięki błędnej decyzji Hannibala zakończyła się zwycięstwem Rzymian.. Rzymianie jednak nadal bali się tego państwa myśląc że jest w stanie odbudować swoją potęgę.. 1 Zobacz odpowiedź Expert556 Expert556 I Wojna Punicka 264-241 r.p.n.e.. Stwórz tabelę uwzględniającą skutki społeczne i polityczne podbojów.Odbudowa gospodarki kartagińskiej rozpoczęła się tuż po zakończeniu działań wojennych w II wojnie punickiej, głównie za sprawą samego Hannibala.Systematyczny rozwój państwa został jednak zahamowany w połowie II wieku p.n.e., kiedy to władca Numidii, Masynissa, starał się rozwinąć swój twór państwowy kosztem Kartaginy.. Doskonale wiedział, że Kartagina nie posiada prawa .Wojny punickie - nazwa ogólna dla konfliktów zbrojnych między Republiką rzymską, a Kartaginą, państwem powstałym z fenickiej (łac. Poeni - Fenicjanie, punicus - fenicki, bella punica - wojny fenickie) kolonii w Afryce Północnej (obecnie Tunezja), jakie rozegrały się z przerwami w okresie od 264 do 146 r. p.n.e.Wojny punickie 1.. Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.II wojna punicka (218 - 201 p n e) Była to wojna najbardziej dramatyczna dla Rzymian..

Opisz przebieg II wojny punickiej.

Rozpoczęła się II wojna punicka (lata 218-201 p.n.e.).. - Bezpośrednią przyczyną wojny było udzielenie pomocy Italskim najemnikom z kampanii przez Rzym.. 2013-05-03 16:53:42Po przegraniu II wojny punickiej Hannibal schronił się na dworze seleukidzkim.. W Rzymie od czasu zwycięstwa w II wojnie punickiej, istniały stronnictwa w Senacie opowiadające się za całkowitym i .Wojny punickie - nazwa ogólna dla konfliktów zbrojnych między Republiką rzymską a Kartaginą, państwem powstałym z fenickiej (łac. Poeni - Fenicjanie, punicus - fenicki, bella punica - wojny fenickie) kolonii w Afryce Północnej (obecnie Tunezja), jakie rozegrały się z przerwami w okresie od 264 do 146 r. p.n.e.II wojna punicka (218-201 r. p.n.e.) Tymczasem w Rzymie rosnąca w siły nobilitas nie myślała rezygnować z dalszych podbojów.. Hannibal opracował śmiały plan ataku na Italię, pozyskawszy do walki przeciw Rzymowi niedawno ujarzmione przez niego ludy.Podaj przyczyne, przebieg i skutki I i II wojny Punickiej 2014-02-12 19:14:03 Opisz przebieg 2 wojny punickiej 2011-03-01 21:15:10 Załóż nowy klubSkutkiem II wojny punickiej było przyłączenie do Rzymu - Hiszpanii, Sardynii, Korsyki oraz nałożenie na Kartaginę ogromnego odszkodowania, nakazywano im oddania całej floty i terytoriów poza Afryką.-ponieważ Kartagina nie wywiązała się ze swoich obowiązków doszło do wybuchu III wojny punickiej.TRZECIA WOJNA PUNICKA: I to tłumaczy wypowiedzenie III wojny punickiej, mającej na celu całkowite zniszczenie Kartaginy.Wojny punickie - nazwa ogólna dla konfliktów zbrojnych między Republiką rzymską a Kartaginą, państwem powstałym z fenickiej (łac. Poeni - Fenicjanie, punicus - fenicki, bella punica - wojny fenickie) kolonii w Afryce Północnej (obecnie Tunezja), jakie rozegrały się z przerwami w okresie od 264 do 146 r. p.n.e.Wojny punickie − nazwa trzech konfliktów zbrojnych pomiędzy Republiką rzymską, a Kartaginą, które rozegrały się w III i II wieku p.n.e..

Przebieg II wojny punickiej.

Miała ona ostatecznie przesądzić panowaniu nad światem Rzymu.. Po klęsce Antiocha w wojnie z Rzymem popełnił samobójstwo, by nie zostać umieszczonym w klatce podczas triumfu w Rzymie.. Plan ten pokrzyżował Hannibal (dowódca wojsk Fenickich w Hiszpanii).TRZECIA WOJNA PUNICKA.. Wydarzenia te są nam dzisiaj bardzo dobrze znane, dzięki twórczości historyka świata .Wojna polsko-krzyżacka (wielka wojna z Zakonem Krzyżackim) - wojna stoczona przez Koronę Królestwa Polskiego z Zakonem krzyżackim.. Przy pomocy Litwinów Żmudzianom udało się .Zadanie: opisz przebieg wojen bałkańskich .. Przygotował wyprawę przeciwko Hiszpanii, której celem było poszerzenie stanu posiadania Kartaginy.. Wytłumacz, jakie były przyczyny I wojny punickiej i krótko opisz jej przebieg.. Oba mocarstwa w zacięty sposób walczyli o dominację nad ówczesnym światem śródziemnomorskim.. Rzymianie jednak nadal bali się tego państwa myśląc, że jest w stanie odbudować swoją potęgę.. Po dwóch przegnanych wojnach, które osłabiły znacząco Kartaginę, głównie za sprawą Hannibala, państwo zaczęło podnosić się z najgorszego kryzysu.. Kiedy więc został władcą zaczął przygotowania do wojny.II wojna punicka związana była ze znakomitym kartagińskim wodzem Hannibalem..

Przebieg wojny.

Prowadzona była na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej.Jej główną postacią był Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów.Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Hannibala Saguntu, sprzymierzonego z Rzymem greckiego miasta .Opisz przebieg II wojny punickiej.. Hannibal objął dowództwo nad wojskiem w 221 roku p.n.e. Od najmłodszych lat uczony był nienawiści do Rzymian .. - Napoleon stoczył ponad dwadzieścia zwycięskich bitew w północnych Włoszech; w 1797 zawarł pokój z Austrią w Campoformio 1798- zajęcie Kairu(Egipt) 1800- Bitwy pod Morengo i Hohenlinden- Napoleon zmusił Franciszka II do zawarcia pokoju w Lumenile 1805- Bitwy pod Ulm i Ausberlitz .Nazwa "wojny punickie" pochodzi od łacińskiego słowa Punici (Poenici), oznaczającego Kartagińczyków i wskazującego jednocześnie na ich fenickie pochodzenie.. Wiadomości: Uczeń wie, jakie wojny toczył Rzym z Kartaginą oraz kiedy się one rozgrywały (np. bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim, pod Zamą, pod Kannami); uczeń potrafi wymienić głównych wodzów tych wojen (Hannibal, Scypion).III wojna punicka - przyczyny, przebieg, najważniejsze bitwy.. Po opanowaniu całej Italii Rzymianie nie zakończyli podbojów.. Po II wojnie punickiej Kartagina była bardzo słaba..

2011-02-15 21:11:17 Przebieg 2 wojny światowej .

Nie otrzymali oni bowiem żołdu, a więc zajęli miasto nieopodal Syrakuzy.. Pierwsza wojna punicka (264 - 241 p.n.e.) Druga wojna punicka (218 - 201 p.n.e.) Trzecia wojna punicka (149 - 146 p.n.e.) Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużyciePrzedstaw przyczyny, przebieg i skutki I, II i III wojny punickiej.. W 1409 roku na Żmudzi odstąpionej Krzyżakom przez Witolda pięć lat wcześniej, który zajęty był podbojami na Rusi wybuchło antykrzyżackie powstanie miejscowej ludności.. Podstawą jej ekonomiki nie był już handel, ale uprawianie ziemi.. Zajął także sprzymierzone z Rzymem miasto Sagunt (219 r. p.n.e.) Sojusznik Rzymu nie został wsparty przez swoich sprzymierzeńców.W 218 r. p.n.e. wybucha II wojna punicka, która rozpoczęła się wielką ofensywą lądową Kartaginy.. Choć plan rzymski był jak zwykle ofensywny, przewidywano, że jedna armia konsularna wyląduje w Afryce, druga zaś w Hiszpanii, to zamysł ten pokrzyżował dowódca wojsk kartagińskich w Hiszpanii - Hannibal.TRZECIA WOJNA PUNICKA: Po II wojnie punickiej Kartagina była bardzo słaba.. Podstawą jej ekonomiki nie był już handel, ale uprawianie ziemi.. Państwo to miało przewagę na morzu w stosunku do Rzymian, ale z kolei Rzym .Wojna wybuchła na nowo, kiedy Hannibal, wielki wódz Kartaginy, zaatakował sprzymierzone z Rzymianami miasto Saguntum.. Przydatność 80% Kalendarium wojen Napoleona.. pokaż więcej.. Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium .Opisz przebieg 2 wojny punickiej 2011-03-01 21:15:10 Wypisz przyczyny I, II, III wojny punickiej .. Prowadzona była na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej.Jej główną postacią był Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów.Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Hannibala Saguntu, sprzymierzonego z Rzymem miasta-państwa na obecnym wybrzeżu katalońskim.3.. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.. I to tłumaczy wypowiedzenie III wojny punickiej, mającej na celu całkowite zniszczenie Kartaginy.Druga wojna punicka toczyła się w latach 218 - 201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem.. Plan Rzymski był ofensywny.. Kolejnym celem miało być zajęcie Sycylii, która należała w znacznej części do Kartagińczyków.. Postanowiono, że armia konsularna wyląduje w Afryce, a druga w Hiszpanii.. Podstawą jej ekonomiki nie był już handel, ale uprawianie ziemi.. Zawarcie przez Rzym przymierza z hiszpańskim miastem Sagunt, które leżało na południe od rzeki Ebro, stało się powodem wybuchu II wojny punickiej (218-201 r. p.n.e.).Pierwsza wojna punicka była jedną z najdłuższych w dziejach starożytności, toczyła się z przerwami ponad 20 lat..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt